E-okul’a Giriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Milli Eğitim Bakanlığı e-okul sistemine girişlerde bilgi güvenliğini sağlamak için aşağıdaki hususlara dikkat edilmesi büyük önem taşımaktadır.

1-Öğretmen girişi için şifreleri seçerken güvenli bir şifre seçilmelidir. Bakanlık bunun için belli kriterler belirlemiş. Ancak bu kriterlere uyan kolay tahmin edilebilir şifreler seçmemek gerekir.

Örneğin TC Kimlik numarası 123456789 olan adının başharfleri A ve B olan bir kişinin Ab12345+  şifresi belirlemesi Bakanlık şifre kurallarına uyar, ancak tanıyan birinin bu şifreyi tahmin etmesi oldukça kolaydır.

Şifre Seçerken;

  • Hem büyük harf, hem küçük harf, rakamlar ve özel simgeler bir arada kullanılmalıdır.
  • Adınızı, soyadınızı, tuttuğunuz takımın adını ve kuruluş tarihini, araç plakanızı, memleketinizi, lakabınızı, doğum tarihinizi, doğum yerinizi içeren bilgiler kullanmayın. Bu tür kolay tahmin edilen kelimelerin sonuna +,#,& gibi simgeler geldiğinde güvenli olmuyor malesef.
    • Örn: Bursa16+, 16Abc16, Gs1905+, Ankara06+, Ha1980#, Çankırı18+, Dadaş25+ gibi şifreler başkaları tarafından kolaylıkla bulunabilir
  • Alfabetik yada rakamlarla sıralı şifreler kullanılmamalı. Bunların tersini yazmakta şifreyi güvenli yapmaz.
    • Örn: Abc123+, Bcd987#, Zyv987 gibi
  • Klavye diziliş sıralamasında harfler ve rakamlar kullanılmamalı
    • Qwerty……, Asdf….., Zxcv….., gibi

2- Adres arama motorlarından arama yapılması yerine direk adres çubuğuna e-okul.meb.gov.tr yazılarak girilmelidir ve Enter tuşuna basılmalıdır.

eokul_11

3- Sayfa açıldığında adres çubuğu tekrar kontrol edilmeli. adres ön ekine “https:// ” eklendiğine ve güvenli site girişi kilit logosu olmasına dikkat edilmelidir. Bu simgeler güvenlik sertifikası onaylanmış sitelerde bulunur ve girmiş olduğunuz bilgilerin karşı tarafa şifrelenerek gönderildiğini gösterir. e-okul sistemi de güvenlik sertifikası onaylanmış bir sitedir.

Internet Explorer

eokul_31

Chrome

eokul_21

4-Özellikle bazı internet haber sitelerinde e-okul.meb.gov.tr yerine eokul.meb.gov.tr  sitesinin adresinin arama motorlarında çıktığı ve bu sitenin sahte olduğu yönünde haberler vardır. Bu haberler yalandır ve Bakanlık tarafından da yalanlanmıştır .eokul.meb.gov.tr adresi de bakanlığın sitesidir. Google, Bing, Yahoo gibi ünlü arama motorlarında sahte bir sitenin üst sıralarda çıkması çok küçük bir ihtimaldir. Tabiki arama motoru site adresinin de doğru yazılması şartıyla! Malesef arama motorlarının da sahteleri yapılabiliyor.

5- Bilgisayarınızı lisanslı bir antivirüs programı ile koruma altına alın ve sürekli güncel olmasını sağlayın. Antivirüs programlarının “İnternet Security” özellikli olanları bu tür sahte sitelere karşıda büyük oranda koruma sağlar.

     Harun AKKAYA
Bilgisayar Öğretmeni